Bora mbulon Kroacinë, mbyllen disa rrugë

Prishtinë | 21 Jan 2023 | 13:55 | Nga Ekonomia Online

Për momentin nuk ka rrugë të lirë për kamionët për në Dalmaci dhe nga Dalmacia për në brendësi. Disa rrugë janë mbyllur për shkak të borës dhe akullit.

Autoritetet kroate kanë alarmuar të gjithë qytetarët se rrugët paraqesin rrezik për sigurinë në komunikacion.

Për shkak të kësaj, një pjesë e rrugëve është e mbyllur për qarkullim dhe është plotësisht e pamundur të lëvizësh, shkruan mediumi kroat index.hr.

Sipas parashikimit të fundit të Institutit Shtetëror Hidrometeorologjik, të shtunën do të mbajë mot me vranësira dhe erëra me reshje të herëpashershme. Në shumicën e rajoneve do të bjerë borë, më e shpeshtë në lindje dhe në zonat malore, ndërsa në bregdet do të ketë edhe reshje shiu, veçanërisht në jug, ku do të ketë edhe rrebeshe me bubullima.

Në tokë fryn erë kryesisht mesatare nga veriu dhe verilindja, e fortë në veriperëndim dhe male. Në pjesën më të madhe të Adriatikut do të fryjë stuhi e fortë me stuhi, në pjesën veriore erëra të forta nga jugu dhe jugu vetëm në jug të skajshëm. Temperatura më e lartë ditore e ajrit në tokë është kryesisht nga -2 deri në 3, në Adriatik nga 5 deri në 10 gradë Celsius.

Të ngjashme