Gjermania publikon listën për “Euro 2024”

Prishtinë | 16 Maj 2024 | 16:43 | Nga Ekonomia Online

Përzgjedhësi i Gjermanisë, Julian Nagelsmann ka publikuar të enjten listën e 27 lojtarëve të ftuar për Kampionatin Evropian “Gjermania 2024”. Kapiten i Përfaqësueses gjermane të futbollit do të jetë Ilkay Gundogan.

Pjesë e Evropianit janë edhe Toni Kroos dhe Thomas Muller, ndërsa jashtë listës Nagelmsann i ka lënë Mats Hummelsin e Dortmundit dhe Leon Goretzkan e Bayern Muenchenit si dhe lojtarin e lënduar, Serge Gnabryn.

Nagelmsann duhet më 7 qershor ta dorëzojë listën përfundimtare prej 26 lojtarësh. Një portier do të mbetet jashtë Evropianit.

Evropiani nis më 14 qershor, ndërsa finalja do të zhvillohet më 14 korrik në stadiumin olimpik të Berlinit.

Të ngjashme