Gjykata e Moskës urdhëron paraburgim për katër të dyshuarit e sulmit në sallën e koncerteve

Prishtinë | 25 Mar 2024 | 09:22 | Nga Ekonomia Online

Gjykata e Qarkut Basmanny të Moskës të dielën miratoi kërkesën e hetuesve për paraburgim, si masë e zgjedhur parandaluese, për të katër të pandehurit në rastin e sulmit në bashkinë e qytetit Crocus.

Të katër burrat do të jenë në paraburgim deri më 22 maj, tha Gjykata e Qytetit të Moskës përmes Telegramit, raporton CNN.

Të gjithë ata akuzohen për kryerjen e një akti terrorist, sipas gjykatave të juridiksionit të përgjithshëm të qytetit të Moskës, i cili sipas Kodit Penal rus dënohet deri në burgim të përjetshëm.

Secili nga katër të pandehurit u soll në gjykatë individualisht të dielën.

Tre u deklaruan fajtorë për të gjitha akuzat, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve TASS, transmeton Klankosova.tv

Emrat e katër të akuzuarve në këtë rast janë Dalerdzhon Mirzoyev, Saidakrami Rachabalizoda, Shamsidin Fariduni dhe Mukhammadsobir Faizov, njoftuan gjykatat e qytetit të Moskës përmes Telegramit.

Të katër janë nga Taxhikistani, një ish-republikë sovjetike, dhe kanë qenë në Rusi ose me viza të përkohshme ose të skaduara.

Gjykata mbajti seanca të mbyllura për secilin nga të akuzuarit pa lejuar anëtarë të publikut, raportoi TASS, duke cituar shërbimin për shtyp të gjykatës.

Të ngjashme