Inteligjenca amerikane hedh dyshime mbi pretendimet izraelite për lidhjen UNRWA-Hamas

Prishtinë | 23 Shk 2024 | 10:46 | Nga Ekonomia Online

Një vlerësim i inteligjencës amerikane për pretendimet e Izraelit se anëtarët e stafit të agjencisë së ndihmës së OKB-së morën pjesë në sulmin e Hamasit më 7 tetor, tha se disa nga akuzat ishin të besueshme, megjithëse nuk mund të verifikoheshin në mënyrë të pavarur, duke hedhur gjithashtu dyshime mbi pretendimet për lidhje më të gjera me grupet militante.

Sulmi nxiti një pushtim të plotë të Gazës nga Izraeli që ka vrarë më shumë se 30 mijë palestinezë. Në fillim të këtij viti, Izraeli akuzoi 12 punonjës të Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Ndihmat dhe Punët (UNRWA) për pjesëmarrje në sulmet e 7 tetorit së bashku me Hamasin. Ai gjithashtu tha se 10 për qind e të gjithë punëtorëve të UNRWA ishin të lidhur me Hamasin, transmeton Klankosova.tv.

Akuza bëri që disa vende, përfshirë ShBA-në, të ndërpresin fondet për agjencinë, e cila ishte një mjet vendimtar për marrjen e ndihmës për Gazën në atë që është përshkruar gjerësisht si një krizë humanitare.

Sipas Wall Street Journal, raporti i inteligjencës, i lëshuar javën e kaluar, vlerësoi me “besim të ulët” se një pjesë e vogël e stafit kishte marrë pjesë në sulm, duke treguar se i konsideronte akuzat si të besueshme edhe pse nuk mund të konfirmonte në mënyrë të pavarur vërtetësinë e tyre.

Të ngjashme