Johnson thotë se ukrainasit duhet të marrin ‘të gjitha mjetet që u nevojiten’ për të mundur Rusinë

Prishtinë | 22 Jan 2023 | 15:42 | Nga Ekonomia Online

Boris Johnson ka thënë se Ukraina do të marrë më shumë tanke për të luftuar kundër forcave ruse.

Ish-kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, i cili tha se ishte ftuar në Ukrainë nga Volodymyr Zelenskiy, ishte në një shëtitje në Borodyanka.

Në një deklaratë të transmetuar nga PA Media, ai la të kuptohet për mbështetjen e tij për më shumë tanke që do të dërgohen në Kiev, duke thënë: “Ky është momenti për të dyfishuar dhe për t’u dhënë ukrainasve të gjitha mjetet që u nevojiten për të përfunduar punën.”

Johnson tha gjithashtu: “Është një privilegj të vizitoj Ukrainën me ftesë të Presidentit Zelenskiy. Vuajtjet e popullit të Ukrainës kanë vazhduar për një kohë të gjatë.

“E vetmja mënyrë për t’i dhënë fund kësaj lufte është që Ukraina të fitojë – dhe të fitojë sa më shpejt që të jetë e mundur… Sa më shpejt të dështojë Putini, aq më mirë për Ukrainën dhe për të gjithë botën“, ka deklaruar ai.

Të ngjashme