Moska dhe Minsku bien dakord për vendosjen e armëve bërthamore taktike në Bjellorusi

Prishtinë | 25 Maj 2023 | 12:55 | Nga Ekonomia Online

Moska dhe Minsku kanë nënshkruar një marrëveshje për vendosjen e armëve taktike bërthamore në Bjellorusi, thonë deklaratat nga ministritë e mbrojtjes të të dyja vendeve, raporton CNN, transmeton Klan Kosova.

Në një takim dypalësh në kryeqytetin Bjellorus, ministrat e mbrojtjes të Rusisë dhe Bjellorusisë, Sergei Shoigu dhe Viktor Khrenin, nënshkruan dokumente që përcaktojnë procedurën për ruajtjen e armëve bërthamore jostrategjike ruse në një strukturë të specializuar në Bjellorusi, fqinji verior i Ukrainës.

Shoigu tha se pala bjelloruse mori sistemin raketor operacional-taktik Iskander-M, i aftë për të përdorur raketa jo vetëm në pajisjet konvencionale, por edhe në pajisjet bërthamore.

“Një pjesë e avionit bjellorus është konvertuar për përdorim të mundshëm të armëve bërthamore. Ushtarët kanë kaluar trajnimin e duhur”, shtoi Shoigu.

“Republika e Bjellorusisë është e interesuar në zhvillimin e mëtejshëm të marrëdhënieve strategjike aleate me Federatën Ruse në sferën ushtarake”, tha Khrenin për Shoigu, cituar nga shërbimi i shtypit bjellorus.

Të ngjashme