Nga sot mblidhet Asambleja Parlamentare e NATO-s, në agjendë edhe Kosova

Prishtinë | 25 Maj 2024 | 10:31 | Nga Ekonomia Online

Asambleja Parlamentare e NATO-s, do të mblidhet në Sofje të Bullgarisë duke filluar nga sot ku në agjendën e kësaj mbledhje e cila do të zgjasë për tre ditë rresht është edhe Kosova.

Kuvendi i Kosovës, synon ta avancojë statusin e tij nga anëtar vëzhgues në anëtar të asocuar.

Sipas një njoftimi të Asamblesë Parlamentare të NATO-s, deputetët e saj mes tjerash do të vendosin për kërkesat e Maltës dhe Kuvendit të Kosovës.

Gjithashtu në takim do të trajtohen, sfidat e vazhdueshme në Ballkanin Perëndimor, strategjitë për mbështetjen e partnerëve në rrezik, dhe rritja e angazhimit me Jugun Global, thuhet në komunikatë.

Në punimet e Asamblesë, do të marrin pjesë edhe deputeti Driton Hyseni dhe Xhavit Haliti, të cilët e përfaqësojnë Kosovën atje.

Të ngjashme