Norvegjia ia dorëzon letrat për njohje diplomatike kryeministrit palestinez

Prishtinë | 26 Maj 2024 | 15:39 | Nga Ekonomia Online

Norvegjia i dorëzoi të dielën letrat diplomatike kryeministrit palestinez në hapin e fundit drejt njohjes së një shteti palestinez, një veprim kryesisht simbolik që ka zemëruar Izraelin.

Irlanda dhe Spanja bënë një zotim të përbashkët me Norvegjinë për të njohur një shtet palestinez, një veprim historik që rrit izolimin e Izraelit më shumë se shtatë muaj në luftën e tij të ashpër kundër Hamasit në Gaza.

Dorëzimi i letrave nga ministri i Jashtëm norvegjez Espen Barth Eide kryeministrit u bë në Bruksel, ku Mohammad Mustafa takohet të hënën edhe me ministrat e jashtëm të vendeve të Bashkimit Evropian dhe zyrtarë të lartë të BE-së për të daulluar mbështetjen për palestinezët. Vetë Norvegjia nuk është pjesë e BE-së, raporton Associated Press.

Lëvizja diplomatike nga të tre vendet ishte një nxitje e mirëpritur e mbështetjes për zyrtarët palestinezë që kanë kërkuar për dekada të krijojnë një shtet në Jerusalemin lindor, Bregun Perëndimor dhe Rripin e Gazës – territore që Izraeli pushtoi në luftën e Lindjes së Mesme të vitit 1967 dhe ende i kontrollon.

“Njohja do të thotë shumë për ne. Është gjëja më e rëndësishme që dikush mund të bëjë për popullin palestinez”, tha Mustafa. “Është një punë e madhe për ne”

Njohja zyrtare nga Norvegjia, Spanja dhe Irlanda – të cilat të gjitha kanë një histori të lidhjeve miqësore me izraelitët dhe palestinezët, ndërkohë që mbrojnë prej kohësh një shtet palestinez – është planifikuar për të martën.

Rreth 140 vende – më shumë se dy të tretat e Kombeve të Bashkuara – njohin një shtet palestinez, por shumica e 27 vendeve të BE-së ende nuk e njohin. Disa kanë thënë se do ta njohin atë kur të jenë kushtet e duhura.

BE, Shtetet e Bashkuara dhe Britania, ndër të tjera, mbështesin idenë e një shteti të pavarur palestinez përkrah Izraelit, por thonë se ajo duhet të vijë si pjesë e një zgjidhjeje të negociuar.

Belgjika, e cila mban presidencën e BE-së, ka thënë se fillimisht pengjet izraelitë të mbajtur nga Hamasi duhet të lirohen dhe luftimet në Gaza duhet të marrin fund. Disa qeveri të tjera favorizojnë një nismë të re drejt një zgjidhjeje me dy shtete, 15 vjet pasi negociatat midis Izraelit dhe palestinezëve dështuan.

Të ngjashme