Të paktën 47 persona humbën jetën dhe 85 të tjerë u lënduan nga rrëshqitjet e dheut në Tanzani

Prishtinë | 04 Dhj 2023 | 09:44 | Nga Ekonomia Online

Të paktën 47 persona kanë vdekur dhe 85 të tjerë janë lënduar në rrëshqitjet e dheut të shkaktuara nga përmbytjet në Tanzaninë veriore, ka thënë një zyrtar lokal, me paralajmërime se numri do të rritet.

Shiu i madh të shtunën goditi qytetin Katesh, 300 km në veri të kryeqytetit, Dodoma, tha të dielën komisioneri i qarkut Janeth Mayanja. “Deri në këtë mbrëmje, numri i të vdekurve arriti në 47 dhe 85 të lënduar”, tha për mediat lokale Mbretëresha Sendiga, komisionere rajonale në zonën Manyara të Tanzanisë veriore. Të dy paralajmëruan se numri i të vdekurve ka të ngjarë të rritet, raporton Guardian, transmeton Klankosova.tv.

Mayanja shtoi se shumë rrugë në zonë ishin bllokuar nga balta, uji, pemët dhe gurët e shpërndarë. Thuhet se edhe bagëtinë e ka dëmtuar rëndë.

Të ngjashme