Ukraina bën thirrje për mbledhje urgjente të Këshillit të Sigurimit të OKB-së

Prishtinë | 06 Qer 2023 | 14:53 | Nga Ekonomia Online

Ministria e Jashtme e Ukrainës ka bërë thirrje për një takim urgjent të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara pas sulmit në digën Kakhovka.

Ministria pretendoi se dëmi ishte rezultat i një “sulmi terrorist rus” dhe se Kremlini duhet të përballet me sanksione të reja ndërkombëtare.

Aleatët e Kievit e kanë dënuar ashpër sulmin. Megjithatë, Rusia ka pretenduar se shpërthimi i digës ishte një “akt i qëllimshëm sabotimi” nga Ukraina.

Të ngjashme