Shorti i Evropa Ligës: Liverpooli me Sparta Praguen, Milani me Slavia Praguen

Liverpool's Virgil van Dijk celebrates after scoring his side's first goal during the English Premier League soccer match between Liverpool and Luton Town, at Anfield stadium in Liverpool, England, Wednesday, Feb. 21, 2024. (AP Photo/Jon Super)
Prishtinë | 23 Shk 2024 | 14:21 | Nga Ekonomia Online

Liderët e Premier Ligës, Liverpool do të përballen me Sparta Praguen në të 16-tën e finales së Europa League, ndërsa Brightoni do të ketë për kundërshtar Romën.

“Reds” do të udhëtojnë në kryeqytetin çek për ndeshjen e parë më 7 mars, para se të kthehen në Anfield pas një jave në garën të cilën Liverpooli e ka fituar tre herë në të kaluarën.

Brightoni në anën tjetër do të shkojë në kryeqytetin italian si kryesues të Grupit B ku ishin edhe Marseille, Ajax dhe AEK Athens.

Milani ndërkaq do të ndeshet me Slavia Praguen.

Fituesi i Europa Conference League, West Ham do të ndeshet me skuadrën gjermane Freiburg.

Finalja e Evropa Ligës do të luhet në Dublin më 22 maj.

Finalja e Ligës së Konferencës më 7 qershor në Athinë, Greqi.

Shorti i plotë i 1 të 16-ës së finales së Evropa Ligës:

Sparta Prague vs Liverpool

Marseille vs Villarreal

AS Roma vs Brighton

Benfica vs Rangers

Freiburg vs West Ham

Sporting CP vs Atalanta

AC Milan vs Slavia Prague

Qarabag vs Bayer Leverkusen

Të ngjashme