Ngjarjet e ditës: 12 shtator 2019

 • 09:00

  Mbahet konferenca njëditore rajonale për siguri kibernetike “Hako për të mësuar, fituar dhe ndihmuar”, organizuar nga Findbug dhe Kolegji AAB. (Kolegjit AAB, Fushë-Kosovë)

 • 09:45

  Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) dhe Banka Qendrore e Kosovës (BQK) mbajnë ngjarjen e përbashkët “Arsyet për Faktoringun si mjet alternativ për financimin e NVM-ve në Kosovë”. (Ndërtesa “Capital Gate”, Prishtinë) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 10:00

  Specialistët stomatologë të papunë protestojnë para Ministrinsë së Shëndetësisë. (Para MSh-së) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 10:00

  Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) Misioni në Kosovë në bashkëpunim me Drejtorinë për Financa në Ferizaj, mbajnë takim me kryetarët e fshatrave dhe zonave urbane me temën “Konsolidimi dhe Menaxhimi Financiar Komunal”. (Restorantin “Orchide”, Ferizaj)

 • 11:00

  Ministrja në detyrë e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha viziton kompaninë e prodhimeve të qumështit “Magic Ice”. (Kompania “Magic Ice”, magjistralja Prishtinë-Ferizaj) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 11:00

  Kandidatja e LDK-së, Vjosa Osmani merr pjesë në debatin “Talk the Talk”, i cili organizohet nga Kolegji “Riinvest”. (Kolegji “Riinvest”, Prishtinë) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 11:00

  Promovohet libri “Ushtria Çlirimtare e Kosovës në Zonën Operative të Dukagjinit” i autores Fetnete Ramosaj. Merr pjesë dhe kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj. (Kuvendi Komunal, Deçan)

 • 11:00

  Inaugurohet projekti i renovimit dhe inventarizimit të Qendrës Burimore “Nënë Tereza”, financuar nga Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA). (Qendra Burimore “Nënë Tereza”, Prizren)

 • 12:00

  Sindikata e Re e Korporatës Energjetike të Kosovës organizon protestë kundër diskriminimit ndaj punëtorëve të KEK-ut në paga. (Termocentrali “Kosova A”, Obiliq)

 • 12:00

  Promovohet libri “Gjakova e një fëmijërie” i autorit Ali Tahiri. (Biblioteka Kombëtare, Prishtinë) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 13:00

  Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor (MMPH), Fatmir Matoshi pret në takim kryeshefin e kompanisë rajonale të ujësjellësit- Gjakovë, me të cilin do të nënshkruajë memorandum të bashkëpunimit. (Kabineti i Ministrit, kati 17,  objekti ish-Rilindja) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 13:30

  Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të takojë kryetarin e Komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati, për të diskutuar rreth përgaditjes së Garës Nacionale të Sportit. (Ndërtesa e Komunës, Kamenicë)

 • 15:30

  Kryetari i PDK-së, njëherësh kandidat për Kryeministër të ardhshëm, Kadri Veseli, mban konferencë për medie. (Selia qendrore e PDK-së, Prishtinë) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 17:00

  Kandidatja e LDK-së për kryeministre, Vjosa Osmani, takon strukturat e Forumit të Gruas së LDK-së. Mysafire është kryetarja e Forumit të Gruas të Partive Popullore Evropiane, Doris Pack. (“Golden Imperial”, Veternik)

 • 18:00

  Koalicioni NISMA-AKR-PD mban Konventën, ku nominon zyrtarisht Fatmir Limajn për kryeministër të vendit. (Qendra e Panaireve, Shkabaj) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 20:00

  Baleti Kombëtar i Kosovës jep shfaqjen “Andërr”, me koreografi nga Kreshnik Musolli. (Teatri Kombëtar, Prishtinë)