Ngjarjet e ditës: 17 shkurt 2020

 • 08:00

  Për nder të 17 Shkurtit – Ditës së Pavarësisë, Garda Ceremoniale e FSK-së bën ngritjen e flamurit. Marrin pjesë kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani, dhe kryeministri Albin Kurti. (Oborri i Ndërtesës së Qeverisë) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 08:30

  Anëtarët e Kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës dhe deputetët e PDK-së bëjnë homazhe në Prekaz, për nder të 12-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. (Kompleksi Memorial, Prekaz) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 09:10

  Me rastin e 17 Shkurtit – Ditës së Pavarësisë vendosen kurorash lulesh te kompleksi memorial “Adem Jashari”. Marrin pjesë kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani, dhe kryeministri Albin Kurti. (Kompleksi Memorial, Prekaz) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO. 

 • 10:00

  Me rastin e 12-vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës, Kryesia e LDK-së dhe veprimtarë bëjnë homazhe te varri i ish-presidentit historik, Ibrahim Rugova. (Varrezat në Velani, Prishtinë) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO. 

   

 • 10:30

  Me rastin e 17 Shkurtit – Ditës së Pavarësisë vendosen kurorash lulesh te varri i ish-presidentit Ibrahim Rugova. Marrin pjesë kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani, dhe kryeministri Albin Kurti. (Varrezat në Velani, Prishtinë) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO. 

 • 10:40

  Me rastin e 17 Shkurtit – Ditës së Pavarësisë vendosen kurorash lulesh te varri i veprimtarit Adem Demaçi. Marrin pjesë kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani, dhe kryeministri Albin Kurti. (Varrezat në Velani, Prishtinë) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO. 

 • 11:00

  Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë solemne për Ditën e Pavarësisë. Të pranishëm udhëheqësit shtetërorë, përfaqësues të Familjes Jashari, familjes Rugova dhe të ftuar ndërkombëtarë e vendës. Të pranishmëve iu drejtohet  kryeparlamentarja Vjosa Osmani. (Kuvendi i Kosovës) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO. 

 • 11:00

  Agjencia Shtetërore e Arkivave të Kosovës dhe Arkivi i Shqipërisë organizojnë ekspozitën “Kosova në arkivin e shtetit shqiptar”. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 11:00

  Kuvendi Komunal i Prishtinës mban mbledhje solemne me rastin e 12-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. (Salla e Kuvendit Komunal, Prishtinë) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 12:00

  Kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani, dhe kryeministri Albin Kurti vizitojnë Forcën e Sigurisë së Kosovës. (Kazerma “Adem Jashari”, Prishtinë) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO. 

 • 12:00

  Muzeu Kombëtar i Kosovës organizon hapjen e ekspozitës me tematikë arkeologjike “Trashëgimia Arkeologjike Adriatiko-Mediteriane në Kosovë” të autorit Tomor Kastrati. (Muzeu Kombëtar i Kosovës) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 13:00

  Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS) organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve për letërsi për vepër jetësore dhe çmimet tjera vjetore për vitin 2019. (Kabineti i ministres Vlora Dumoshi) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO. 

 • 13:00

  Prezantohet Obelisku “Newborn” me pamje të re, që sivjet iu kushtohet të mbijetuarave të dhunës seksuale gjatë luftës. (Te Obelisku “Newborn”, Prishtinë) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO. 

 • 13:00

  Komuna e Mitrovicës organizon Koncertin e Pavarësisë. (Sheshi “Mehë Uka”, Mitrovicë)

 • 14:00

  Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi, dorëzon në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), aplikimin për zgjedhjet e jashtëzakonshme që do të mbahen me 15 mars. (Objekti i KQZ-së) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO. 

 • 17:00

  Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, për nder të 12-vjetorit të pavarësisë së Kosovës, u drejtohet ushtarëve të FSK-së. (Kazerma “Adem Jashari”, Prishtinë) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO. 

 • 17:00

  Baleti Kombëtar i Kosovës jep shfaqjen “Ngjyrat e vallëzimit”. (Teatri Kombëtar i Kosovës)

 • 18:00

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, organizon pritje shtetërore për nder të Ditës së Pavarësisë. (Katedralja “Nënë Tereza”, Prishtinë) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO. 

 • 18:00

  Përfundon afati për certifikimin e kandidatëve për zgjedhjet e jashtëzakonshme në Podujevë. KQZ-ja jep detaje. (Objekti i KQZ-së, Prishtinë) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO. 

 • 19:00

  “Kosova Film” organizon Javën e Filmit Shqiptar në Prishtinë. (Kino ABC, Prishtinë)

 • 20:00

  Ansambli i Këngëve dhe Valleve “Shota” mban koncert festiv. (Teatri Kombëtar i Kosovës)

 • 20:00

  Teatri Kombëtar i Kosovës jep shfaqjen “Bryma e Vdekjes”. (Teatri Kombëtar i Kosovës)

 • 20:00

  Për nder të 12-vjetorit të Ditës së Pavarësisë së Kosovës, Komuna e Prishtinës organizon koncertin “Prishtina Big Band”. (Sheshi i Qytetit, Prishtinë)

 • 08:00 - 18:00

  Me rastin e Ditës së Pavarësisë  së Kosovës, Komuna e Rahovecit organizon një varg manifestimesh kulturore-artistike dhe sportive:
  08:00 – Pritja e mysafirëve nga kryetari i Komunës, Smajl Latifi (Zyra e Kryetarit)
  09:00 – Homazhe në të gjitha vendrëniet dhe pllakat e dëshmorëve
  12:00 – Seancë solemne për nder të “17 Shkurtit” (Salla e Kuvendit Komunal)
  13:00 – Programi qendror festiv (Qendra e Kulturës “Mensur Zyberaj”)
  16:00 – Finalja e garave në futboll ndërmjet katër shkollave (Palestra Sportive “Mizahir Isma”)
  18:00 – Finalja e turnirit në futboll (Palestra Sportive “Mizahir Isma”, Rahovec)

 • 09:00 - 15:00

  Me rastin e Ditës së Pavarësisë, Komuna e Skenderajt organizon një varg manifestimesh kulturore-artistike dhe sportive:
  09:00 – Homazhe te shtatorja e komandantit legjendar Adem Jashari. (Sheshi “Adem Jashari”, Skenderaj)
  09:30 – Komuna e Skenderajt së bashku me Komunën e Drenasit organizojnë homazhe në Prekaz (Kompleksi Memorial “Adem Jashari”, Prekaz)
  10:00 – Homazhe te Memoriali i Dëshmorëve në Marinë. (Marinë, rruga Skenderaj-Drenas)
  11:00 – Kuvendi Komunal i Skenderajt mban seancë solemne (Objekti i Komunës së Skenderajt)
  13:00 – Manifestimi qendror: Program kulturor e Artistik. (Sheshi “Adem Jashari”)
  15:00 – Turneu Kupa “Pavarësia” në futboll të vogël gjysmëfinalet dhe finalet. (Salla e Shkollës-Profesionale, Skenderaj)

 • 10:00 - 15:00

  Agjenda e aktiviteteve për nder të 17 Shkurtit – Ditës së Pavarësisë, organizuar nga Komuna e Ferizajt:
  10:00 – Homazhe në varrezat e qytetit
  11:00 – Mbahet Akademi Solemne (Teatri i Qytetit)
  13:00 – Mbahet koncert për fëmijë (Teatri i Qytetit)
  15:00 – Mbahen aktivitete për të rinj (Sheshi i Qytetit, Ferizaj)

 • 10:00 - 19:00

  Agjenda e aktiviteteve për nder të 17 Shkurtit, organizuar nga Komuna e Prizrenit:
  10:00 – Vizitë në varrezat e dëshmorëve (Landovicë)
  11:00 – Ndahen dekorata për familjet e dëshmorëve (Shtëpia e Kulturës “Xhemajli Berisha”)
  15:00 – Hapet ekspozita e Arbnor Morinës (Shtëpia e Kulturës)
  16:00 – Mbahet ora letrare “Ora e Pavarësisë” (Shtëpia e Kulturës)
  19:00 – Mbahet koncerti i pavarësisë nga Grupi NewBorn (Shtëpia e Kulturës)

 • 11:00 - 17:00

  Agjenda e aktiviteteve për nder të 17 Shkurtit, organizuar nga Komuna e Gjakovës:
  11:00 – Homazhe te lapidari “Shokët e Lirisë”
  12:00 – Vendoset gurthemeli për ndërtimin e lapidarit “Brigada 137” në Çabrat
  13:00 – Përurohet salla solemne në Bibliotekën Publike
  17:00 – Programi festiv (Pallati i Kulturës, Gjakovë)

 • 11:00 - 13:00

  Agjenda e aktiviteteve për nder të 17 Shkurtit, organizuar nga Komuna e Istogut:
  11:00 – Seancë solemne me rastin e 12-vjetorit të Pavarësisë (Salla e Kuvendit Komunal)
  12:00 – Homazhe- vendosje kurora lulesh te Lapidari i Dëshmorëve (Në qendër të Istogut)
  13:00 – Programi festiv me këngë e valle për pavarësi (Para Qendrës Kulturore, Istog)